Zimowe zabawy przedszkolaków

Czyli o tym, jak przedszkolaki korzystają z uroków zimy.

Dlaczego zimą przedszkolaki powinny wychodzić na dwór?

Zimą wychodzić trzeba - bez wątpienia! Świeże i mroźne powietrze poprawia apetyt i sen oraz wzmacnia odporność dziecka - przegrzewane maluchy chorują częściej, a ich system termoregulacji działa o wiele gorzej niż u hartowanego dziecka.

Dotlenia

Spacer to przede wszystkim solidna dawka tlenu. Dotleniony organizm dobrze funkcjonuje, mózg lepiej się rozwija, na buzi pojawiają się zdrowe rumieńce. Dotleniony przedszkolak ma więcej energii, lepiej się koncentruje, łatwiej przyswaja nową wiedzę i umiejętności.  Codzienne spacery dostarczają także dawki witaminy D syntetyzowanej pod wpływem promieniowania słonecznego, nawet tego przesianego przez chmury.

Reguluje rytm dnia

Spacery pomagają w wypracowaniu rytmu dnia. Jeśli dziecko przed przechadzką i tuż po niej zje posiłek, nabierze stałych przyzwyczajeń. Łatwiej je też będzie przekonać, że dzień służy aktywności, a noc jest po to, by spać. W przedszkolu każdy dzień przebiega zgodnie z rozkładem dnia, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przewidywalność.

Rozwija ruchowo

Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o samo wyjście na dwór, ale również o ruch na świeżym powietrzu - zabawę w ogrodzie, gonienie piłki, przeskakiwanie przez przeszkody, zabawę na urządzeniach terenowych. To świetna lekcja sprawności ruchowej, która rozwija małą i duża motorykę, myślenie, koncentracje i szereg innych umiejętności. 

Kontakt z przyrodą

Świat przyrody jest piękny, fascynujący i tajemniczy. Dostarcza nam pozytywnych emocji, wycisza, uspokaja, a jednocześnie rozwija ciekawość, pobudza do działania. Dziecko żyje i rozwija się w otoczeniu przyrody. To od nas dorosłych zależy, czy będzie czuło się jej integralną częścią. Już niespełna dwudziestominutowy kontakt z naturą np. spacer lub po prostu przebywanie na łonie natury przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie. Dzieci mające kontakt z naturą rozwijają samodzielną aktywność poznawczą, zaspakajają ciekawość, zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszej nauki w szkole!


Powrót na początek strony